Councillors since 1859

Below is a complete list of all Councillors since incorporation. View full details including contact details for our current Councillors.

The next Local Government Elections will be held in September 2020.

Current Councillors 2017 to 2020

  • Andrews, Anthony
  • Bowen, Tony
  • Da Rocha, Carlos
  • D'Souza, Noel
  • Hamilton, Christie
  • Luxford, Alexandra (Deputy Mayor 2017-18)
  • Matson, Murray
  • Neilson, Kathy (Mayor 2018-19)
  • Parker, Dylan
  • Roberts, Brendan
  • Said, Danny (Deputy Mayor 2018-19) (Current Mayor)
  • Seng, Ted
  • Shurey, Lindsay (Mayor 2017-18)
  • Stavrinos, Harry
  • Veitch, Philipa (Current Deputy Mayor)

1859 to 1869

1859

  • Ellis, William
  • Hanson, William
  • Hebblewhite, Samuel
  • Kidman, Charles
  • Pearce, Simeon Henry (Mayor)
  • Thompson, John

1860

  • Dawson, John
  • Hanson, William (seat declared vacant 16 January 1860)
  • Hebblewhite, Samuel
  • Kidman, Charles
  • Moore, Charles (elected 16 January 1860 to replace W. Hanson)
  • Pearce, Simeon Henry (Mayor)
  • Thompson, John

1861

  • Dawson, John (Mayor)
  • Hebblewhite, Samuel
  • Hooper, George
  • Kidman, Charles
  • Pearce, James
  • Pearce, Simeon Henry

1862

  • Dawson, John (Mayor)
  • Hooper, George
  • Kidman, Charles
  • Moore, Charles
  • Pearce, James
  • Pearce, Simeon Henry

1863

  • Dawson, John
  • Hooper, George
  • Moore, Charles (Mayor)
  • Pearce, James
  • Pearce, Simeon Henry
  • Thompson, John

1864

  • Dawson, John (Mayor)
  • Hooper, George (resigned 19 May 1864)
  • Moore, Charles
  • Pearce, James
  • Pearce, Simeon Henry
  • Thompson, John
  • Watkins, John (elected 2 June 1864)

1865

  • Dawson, John (Mayor 1865)
  • Moore, Charles
  • Pearce, James
  • Pearce, Simeon Henry
  • Thompson, John
  • Watkins, John

1866

  • Hebblewhite, Samuel
  • Moore, Charles
  • Pearce, James
  • Pearce, Simeon Henry (Mayor 1866)
  • Peden, Magnus J.
  • Watkins, John

1867

  • Denning, George
  • Dutruc, Pierre A.
  • Moore, Charles
  • Pearce, James
  • Pearce, Simeon Henry (Mayor 1867)
  • Peden, Magnus J.

1868

  • Denning, George
  • Dutruc, Pierre A.
  • Moore, George
  • Pearce, James
  • Pearce, Simeon Henry (Mayor 1868)
  • Peden, Magnus Jackson

1869

  • Denning, George
  • Dutruc, Pierre A
  • Moore, George
  • Pearce, James
  • Pearce, Simeon Henry
  • Peden, Magnus Jackson (Mayor)

1870 to 1875

1870

  • Bradley, Walter (Mayor)
  • Dawson, Edward (elected 3 December 1870)
  • Dutruc, Pierre A.
  • Moore, George
  • Pearce, Simeon Henry
  • Peden, Magnus J. (resigned December 1870)
  • Read, Reginald Bligh

1871

  • Bradley, Walter (Mayor)
  • Dawson, Edward (resigned December 1871)
  • Dutruc, Pierre A.
  • Pearce, Simeon Henry
  • Read, Reginald Bligh
  • Thompson, John
  • Yeo, Thomas Rodger (elected 4 December 1871)

1872

  • Bradley, Walter (Mayor)
  • Moore, Charles
  • Pearce, Simeon Henry
  • Read, Reginald Bligh
  • Thompson, John
  • Yeo, Thomas Roger

1873

  • Moore, Charles
  • Pearce, Simeon Henry
  • Read, Reginald Bligh
  • Stutchbury, Thomas J.
  • Thompson, John (Mayor)
  • Yeo, Thomas Roger

1874

  • Moore, Charles
  • Read, Reginald Bligh
  • Stutchbury, Thomas J.
  • Thompson, John
  • Watkins, John
  • Yeo, Thomas Roger (Mayor)

1875

  • Butchart, James Hawkins (Mayor)
  • Kiss, George
  • Maguire, William
  • Moore, Charles
  • Read, Reginald Bligh
  • Rodd, Robert Adamson
  • Stutchbury, Thomas James
  • Thompson, John
  • Watkins, John

1876 to 1879

  • Butchart, James Hawkins
  • Fowler, Alfred (elected May 1876)
  • Kiss, George
  • Moore, Charles
  • Rodd, Robert Adamson (resigned May 1876)
  • Stutchbury, Thomas J.(Mayor)
  • Thompson, John
  • Wall, George
  • Watkins, John

1877

  • Butchart, James Hawkins
  • Cook, Alfred
  • Fowler, Alfred
  • Kiss, George (became Mayor on death of William Maguire)
  • Maguire, William (died August 1877) (Mayor)
  • Moore, Charles
  • See, John
  • Stutchbury, Thomas J.
  • Thompson, John (disqualified August 1877)
  • Wall, George
  • Watkins, John

1878

  • Butchart, James Hawkins
  • Cook, Alfred
  • Kiss, George (Mayor)
  • Magill, Michael Benedict
  • Moore, Charles
  • See, John
  • Stutchbury, Thomas J.
  • Wall, George
  • Watkins, John

1879

  • Bradley, Walter
  • Cook, Alfred
  • Denning, George
  • Magill, Michael Benedict
  • Moore, Charles
  • Pearce, Simeon Henry (elected May 1879)
  • See, John
  • Stutchbury, Thomas J. (resigned May 1879)
  • Watkins, John
  • Wall, George (Mayor)

1880 to 1890

  • Bradley, Walter
  • Denning, George
  • Kidman, Charles
  • Kiss, George
  • Magill, M.B.
  • Moore, Charles
  • Pearce, Simeon Henry
  • See, John (Mayor)
  • Wall, George

1881

  • Bradley, Walter
  • Denning, George
  • Kidman, Charles
  • Kiss, George
  • Magill, M.B.
  • Moore, Charles
  • Pearce, Simeon Henry
  • See, John (Mayor)
  • Wall, George

1882

  • Bradley, Walter
  • Denning, George
  • Kidman, Charles
  • Kiss, George (died September 1882)
  • Moore, Charles
  • Napper, Enos (elected September 1882)
  • Pearce, Simeon Henry (Mayor)
  • See, John
  • Wall, George (resigned July 1882)
  • Wilson, John (elected July 1882)
  • Yeoman, W.

1883

  • Bradley, Walter
  • Denning, George (Mayor)
  • Moore, Charles
  • Napper, Enos
  • Pearce, Simeon Henry
  • See, John
  • Wall, George
  • Wilson, John
  • Yeoman, W.

1884

  • Bradley, Walter (Mayor)
  • Denning, George
  • Hinton, William Henry (elected May 1884, unseated by Supreme Court decision January 1885)
  • Lowe, Thomas James
  • Moore, Charles
  • Napper, Enos
  • Pearce, Simeon Henry (resigned May 1884)
  • See, John
  • Wall, George
  • Wilson, John

1885

  • Andrews, Robert Alexander
  • Denning, George (Mayor)
  • Jennings, W.H. (elected January 1885 after W.H. Hinton unseated by Supreme Court decision)
  • Lowe, Thomas J.
  • Moore, Charles
  • Napper, Enos
  • Pearce, Frederick William Henry
  • See, John
  • Wilson, John

1886

  • Andrews, R.A.
  • Denning, George
  • Lowe, Thomas J.
  • Moore, Charles
  • Napper, Enos
  • Pearce, Frederick W.H.
  • See, John (Mayor)
  • Spring, Thomas Trader
  • Wilson, John

1887

  • Andrews, R.A.
  • Denning, George
  • Lowe, Thomas J. (Mayor)
  • Napper, Enos
  • Pearce, Frederick W.H.
  • See, John
  • Spring, Thomas Trader
  • Starkey, John
  • Wilson, John Bowie

1888

  • Andrews, Robert A.
  • Gale, George (elected 14 June 1888)
  • Lowe, Thomas J. (Mayor)
  • Napper, Enos
  • Pearce, Frederick W.H.
  • See, John (resigned June 1888)
  • Spring, Thomas Trader
  • Starkey, John
  • Wall, George
  • Wilson, John

1889

  • Andrews, Robert A.
  • Gale, George
  • Lowe, Thomas J. (Mayor)
  • Napper, Enos
  • Pearce, Frederick W.H.
  • Robertson, James
  • Starkey, John
  • Wall, George
  • Wilson, John

1890

  • Andrews, Robert A.
  • Francis, Henry Frederick (elected 23 June 1890)
  • Lowe, Thomas J.
  • Napper, Enos
  • Pearce, Frederick W.H.
  • Powell, Theodore
  • Robertson, James (Mayor)
  • Starkey, John
  • Wall, George (retired June 1890 due to non attendance)
  • Wilson, John

1891 to 1911

  • Bloomfield, Clement
  • Francis, Henry F.
  • Lowe, Thomas J.
  • Napper, Enos
  • Pearce, Frederick W.H.
  • Powell, Theodore
  • Robertson, James (Mayor)
  • Starkey, John
  • Wilson, John

1892

  • Alcock, Thomas Matthew
  • Bloomfield, Clement
  • Francis, Henry F.
  • Lowe, Thomas J.
  • Napper, Enos
  • Pearce, Frederick W.H.
  • Powell, Theodore
  • Robertson, James (Mayor)
  • Royall, Peter
  • Spring, Thomas Trader
  • Starkey, John
  • Toby, Richard Crawford

1893

  • Alcock, Thomas Matthew
  • Bloomfield, Clement
  • Francis, Henry F. (Mayor)
  • Kinnane, Michael Joseph (elected 23 June 1893)
  • Lowe, Thomas J.
  • Napper, Enos
  • Pearce, Frederick W.H.
  • Powell, Theodore
  • Robertson, James
  • Royall, Peter
  • Spring, Thomas Trader
  • Starkey, John
  • Toby, Richard Crawford (resigned 30 May 1893)

1894

  • Alcock, Thomas Matthew
  • Clarke, Frederick Rayner
  • Francis, Henry F.
  • Kinnane, Michael Joseph (resigned 6 November 1894)
  • Larmour, William
  • Lowe, Thomas J.
  • Napper, Enos
  • Pearce, Frederick W.H. (Mayor)
  • Perry, John Alfred Ironside (elected 6 November 1894)
  • Robertson, James
  • Royall, Peter
  • Spring, Thomas Trader
  • Starkey, John

1895

  • Clarke, F.R.
  • Francis, Henry F. (resigned 7 March 1895)
  • Gale, George
  • Hincks, James (elected 6 November 1895)
  • Houston, William (elected 14 March 1895)
  • Larmour, William
  • Lowe, Thomas J.
  • Starkey, John (resigned 30 September 1895)
  • Pearce, Frederick W.H. (Mayor)
  • Perry, John A.I.
  • Perry, Thomas Boulton
  • Robertson, James
  • Royall, Peter
  • Spring, Thomas Trader (died 2 November 1895)
  • Waters, William Thomas (elected 30 September 1895)

1896

  • Clarke, F.R.
  • Gale, George
  • Hincks, James
  • Houston, William
  • Larmour, William
  • Lowe, Thomas J.
  • Pearce, Frederick W.H.
  • Perry, John A.I. (Mayor)
  • Perry, T.B.
  • Robertson, James
  • Royall, Peter
  • Waters, William T.

1897

  • Bundock, James William
  • Clarke, F.R.
  • Gale, George
  • Hincks, James
  • Houston, William
  • Hawes, Ernest (elected 22 October 1897)
  • Hodgson, Isaac Barker
  • Larmour, William (elected 21 October 1897)
  • Lowe, Thomas J.
  • Perry, John A.I. (Mayor)
  • Perry, T.B.
  • Powell, Theodore (elected 29 October 1897)
  • Robertson, James (resigned 21 October 1897)
  • Royall, Peter (resigned 21 October 1897)
  • Waters, William T. (resigned 22 October 1897)

1898

  • Lowe, Thomas J.
  • Hodgson, Isaac B.
  • Bundock, James W.
  • Hincks, James
  • Hawes, Ernest
  • Perry, John A.I.
  • Perry, T.B.
  • Flood, Thomas Gale, George
  • Powell, Theodore
  • Houston, William (Mayor)
  • Clarke, F.R.

1899

  • Bundock, James William
  • Carter, John
  • Clarke, F.R.
  • D'Arcy Irvine, Arthur Trevor (elected August 1899)
  • Flood, Thomas
  • Gale, George
  • Hawes, Ernest (seat declared vacant August 1899, away without leave 3 months)
  • Hincks, James
  • Hodgson, Isaac B.
  • Perry, John A.I.
  • Perry, T.B.
  • Powell, Theodore (Mayor)
  • Willis, Henry

1900

  • Bundock, James William
  • Carter, John G.
  • D'Arcy Irvine, Arthur Trevor
  • Flood, Thomas
  • Gale, George
  • Hannan, Francis
  • Hayward, Walter (elected April 1900)
  • Hincks, James
  • Hodgson, Isaac B. (Mayor) (elected as Mayor 6 July 1900)
  • Kennedy, Samuel Robert
  • Perry, T.B. (resigned April 1900)
  • Powell, Theodore (Mayor) (resigned as Mayor 3 July 1900)
  • Willis, Henry
1901
  • Borrodale, Henry
  • Bundock, J.W.
  • Carter, J.G.
  • D'Arcy Irvine, Arthur Trevor
  • Gale, George
  • Hannan, F.
  • Hincks, James
  • Hodgson, Isaac B. (Mayor)
  • Kennedy, S.R.
  • O'Donnell, James
  • Snape, James
  • Willis, Henry

1902

  • Borrodale, Henry
  • Bundock, J.W.
  • Carter, John George
  • D'Arcy Irvine, Arthur Trevor
  • Gale, George (Mayor)
  • Hannan, F.
  • Hincks, James
  • Hodgson, Isaac B.
  • Kennedy, S.R.
  • McDougall, John Campbell
  • O'Donnell, James
  • Snape, James

1903

  • Borrodale, Henry
  • Bundock, J.W.
  • Carter, J.G.
  • D'Arcy Irvine, Arthur Trevor
  • Day, William Reginald
  • Gale, George (Mayor)
  • Hincks, James
  • Huddart, Jacob Gardner
  • McDougall, John Campbell
  • O'Donnell, James
  • Searle, Samuel
  • Snape, James

1904

  • Borrodale, Henry
  • Bundock, J.
  • Carter, J.G.
  • Day W.R.
  • Flood,T
  • Gale, George
  • Hincks, James (Mayor)
  • Huddart, J.G.
  • McDougall, John C.
  • O'Donnell, James
  • Searle, Samuel
  • Snape, James

1905

  • Anderson, A.W.
  • Borrodale, Henry
  • Carter, J.G.
  • Day, W.R.
  • Gale, George
  • Hannan, Francis (replaced O'Donnell 5 September 1905)
  • Hincks, James
  • Houston, William
  • Huddart, J.G.
  • McDougall, John Campbell
  • O'Donnell, James (resigned 5 September 1905)
  • Searle, Samuel
  • Snape, James (Mayor)

1906

  • Anderson, Arthur William
  • Carter, J.G.
  • Day, William Reginald
  • Flower, Ernest Vernon
  • Gale, George
  • Hannan, F.
  • Hincks, James
  • Houston, William
  • Ireland, Frank
  • McDougall, John C. (Mayor)
  • Searle, Samuel
  • Snape, James

1907

  • Anderson, A.W.
  • Carter, J.G.
  • Flower, Ernest V.
  • Gale, George
  • Hannan, F. (died 8 November 1907)
  • Hincks, James
  • Houston, William
  • Ireland, F.
  • Jackson, J. (replaced Hannan 8 November 1907)
  • McDougall, John C. (Mayor)
  • Robertson, Sidney Bathurst (replaced W.R. Day 22 August 1907)
  • Searle, Samuel
  • Snape, James

1908-1911

  • Baker, George James
  • Campbell, Archibald
  • Cooper, Douglas Maxwell (Mayor 1911)
  • Day, William George
  • Fischer, Herman Bismarck
  • Flower, Ernest
  • Gale, George
  • Gilderthorp, Thomas Robert (Mayor 1910)
  • Kelly, Dan
  • Paton, Duncan Cargill
  • Robey, Albert William
  • Snape, James (Mayor 1908-1909)

1911 to 1950

1911-1914

  • Allen, Frederick William (resigned 12 February 1912, re-elected 4 March 1912)
  • Baker, George James (resigned 12 February 1912, re-elected 4 March 1912)
  • Boag, Alexander (resigned 12 February 1912, re-elected 24 December 1912)
  • Brown, William Henry David (resigned 12 February 1912)
  • Burns, James (resigned 12 February 1912)
  • Campbell, Archibald (Mayor 1913)
  • Clarke, Frederick Henry (elected 4 March 1912)
  • Cooper, Douglas Maxwell (Mayor 1911, 1914)
  • Day, William George (resigned 12 February 1912)
  • Gilderthorp, Thomas Roberts (resigned 12 February 1912, re-elected 4 March 1912), (Mayor 1912)
  • Howe, George William
  • Jennings, John Thomas
  • Johnson, Harold Elected (elected 4 March 1912)
  • O'Dea, John Henry
  • Pemell, Percy Shepherd (elected 4 March 1912)

1914-1917

  • Baker, George James
  • Campbell, Archibald
  • Carmichael, Allan Duncan
  • Clark, Frederick Henry (Mayor 1915-22 May 1916)
  • Cooper, Douglas Maxwell (Mayor 1914)
  • Doran, Arthur Preston
  • Fenton, John (Mayor 22 May 1916-1917)
  • Gilderthorp, Thomas Roberts
  • Hendy, Roy
  • MacCauley, Vincent Augustine
  • Slater, Joseph
  • Spring, Edward Maurice Day

1917-1920

  • Boag, Alexander Boag
  • Clarke, Henry (lost seat after being absent for three months without leave 3 June 1919)
  • Danaher, John Patrick
  • Doran, Arthur Preston
  • Dunningham, John Montgomery
  • Fenton, John (Mayor 1917)
  • Gilderthorp, Thomas R.
  • Goldstein, Hyman (Mayor 1918 and 1919)
  • McLennan, Alexander
  • Miller, Herbert
  • O'Dea, John Henry
  • O'Regan, J. (replaced Clarke 20 June 1919)
  • Williams, Charles Frederick

1920-1922

  • Baker, George James (Mayor 1920-1921)
  • Boyd, John
  • Doran, Arthur Preston
  • Dunningham, John Montgomery
  • Fenton, John
  • Goldstein, Hyman
  • Hendy, Roy
  • McLennan, Alexander
  • Miller, Herbert
  • O'Dea, John Henry
  • Strange-Mure, Arthur Charles Stuart
  • Tressider, Ernest Philip (Mayor 1922) (replaced H. Miller 30 October 1920)
  • Williams, Charles Frederick
  • Elections held 2 December 1922.

1923-1925

  • Baker, George James
  • Bardon, James Ambrose (Mayor 1925)
  • Boyd, John (died January 1925)
  • Dunningham, John Montgomery
  • Goldstein, Hyman
  • Jennings, John Thomas (replaced John O'Dea 7 July 1923)
  • Moverly, Arthur Henry
  • Nicol, Albert Theodore James
  • O'Dea, John Henry (resigned June 1923)
  • Paine, Silas Garnet
  • Pauling, Thomas (replaced John Boyd February 1925)
  • Strange-Mure, Arthur Charles Stuart (resigned July 1924)
  • Tressider, Ernest Philip (Mayor 1923 and 1924)
  • Wild, Thomas Alfred (replaced Arthur Strange-Mure July 1924)
  • Williams, Charles Frederick
  • Elections held December 1925

1926-1928

  • Baker, George James
  • Bardon, James Ambrose
  • Dunningham, John Montgomery (Mayor 1927-1928)
  • Goldstein, Hyman (Deputy Mayor 1926)
  • Jennings, John Thomas
  • Matthews, William (replaced Pauling 29 October 1927)
  • Moverly, Arthur Henry
  • Nicol, Albert Theodore James
  • Nolan, Matthew John
  • Paine, Silas Garnet
  • Pauling, Thomas (died October 1927)
  • Tressider, Ernest Philip (Mayor 1926)
  • Wild, Thomas Alfred
  • Elections held 1 December 1928.

1929-1931

  • Baker, George James
  • Bardon, James Ambrose
  • Dunningham, John Montgomery
  • Grant, E.C.O.
  • Jennings, John Thomas (Mayor 1929-1930)
  • Moverly, Arthur Henry (Mayor 1931)
  • Mutch, Thomas Daws (replaced Wilson 18 April 1931)
  • Nagle, Henry Francis
  • Nolan, Matthew John
  • Paine, Silas Garnet
  • Tressider, Ernest Philip
  • Wild, Thomas Alfred
  • Wilson, Richard Ernest (disqualified from office March 1931)
  • Elections held 2 January 1932.

1932-1934

  • Baker, George James
  • Bear, Victor Carl (replaced Walder 22 August 1933)
  • Bourke, Reginald Fitzgerald (replaced Jennings 22 August 1933)
  • Burrows, John Frederick
  • Dive, Albert Ernest
  • Foots, Mark
  • Jennings, John Thomas (resigned July 1933)
  • Lynch, Patrick George (died 7 June 1932)
  • Moverly, Arthur Henry (Mayor 1932)
  • Mutch, Thomas Daws
  • Nagle, Henry Francis
  • O'Riordan, John (replaced Lynch 2 July 1932)
  • Paine, Silas Garnet (Mayor 1933-1934)
  • Walder, John (resigned July 1933)
  • Wilson, Edmund John H.
  • Elections held December 1934.

1935-1937

  • Bieler, Reginald William
  • Bourke, Reginald Fitzgerald (Mayor 1937)
  • Burrows, John Frederick
  • Dick, John V.
  • Foots, Mark (Mayor 1935-1936)
  • Jones, Roscoe Samuel
  • Kelly, Frank Daniel (replaced Walsh June 1935)
  • Mahon, Patrick (died September 1935)
  • Moverly, Arthur Henry
  • Mutch, Thomas Daws
  • O'Sullivan, James (replaced Mahon October 1935)
  • Paine, Silas Garnet
  • Walsh, Solomon Maurice (died May 1935)
  • Wilson, Richard Ernest
  • Elections held December 1937.

1938-1941

  • Bieler, Reginald William (Deputy Mayor 1938; Mayor 1941)
  • Bourke, Reginald Fitzgerald (Mayor 1938)
  • Brooks, William Clarence
  • Cuff, James John
  • Dick, John V. (Mayor 1939-1940)
  • Donovan, Albert James
  • Ferguson, Carl Thomas (died July 1941)
  • O'Connell, Hubert David (replaced Ferguson July 1941)
  • O'Sullivan, James (Deputy Mayor 1941)
  • Rubie, John Quinton Henning
  • Rush, George Ernest Walters, George Gordon
  • Wilson, Richard Ernest (Deputy Mayor 1939, Deputy Mayor 1940)
  • Elections held 6 December 1941.

1942-1944

  • Bedford, Andrew Thomson
  • Bieler, Reginald William
  • Dick, John V.
  • Heffernan, William John
  • O'Connell, Hubert David (Deputy Mayor 1943)
  • O'Sullivan, James (Mayor 1942)
  • Padgen, Walter Thomas
  • Pascoe, Rupert Norman
  • Rubie, John Quinton Henning (Deputy Mayor 1942; Mayor 1943)
  • Rush, George Ernest (Mayor 1944)
  • Walker, James George
  • Wilson, Richard Ernest (Deputy Mayor 1944)
  • Elections held December 1944.

1945-1948

  • Adams, C.C. (replaced O'Sullivan May 1948)
  • Bedford, Andrew Thomson
  • Bieler, Reginald William (Mayor 1945)
  • Cox, W.V. (Deputy Mayor 1947)
  • Dan, George Nicholas Elias
  • Dick, John V. (Mayor 1946)
  • Dwyer, M.J.
  • Fitzpatrick, F.
  • Heffernan, William John (Deputy Mayor 1946; Mayor 1947)
  • O'Sullivan, James (resigned April 1948)
  • Padgen, Walter Thomas (Deputy Mayor 1945; Mayor 1948)
  • Rubie, John Quinton Henning
  • Wilson, Richard Ernest (Deputy Mayor 1948)
  • Elections postponed from 6 December 1947 to 4 December 1948 due to uncertainty over amalgamation of Councils.

1949-1950

  • Adams, C.C. (Deputy Mayor 1950)
  • Bedford, Andrew Thomson (Mayor 1949)
  • Bieler, Reginald William
  • Bowen, Lionel F
  • Bushby, H.R.
  • Cox, W.V.
  • Dan, George Nicholas Elias (Deputy Mayor 1949, Mayor 1950)
  • Dick, John V.
  • Fitzpatrick, F.
  • Hampson, William Kingston (Bill)
  • Kennedy, A.P.
  • Nix, A.L.
  • Elections held 2 December 1950.

1951 to 1973

1951-1953

  • Bieler, Reginald William
  • Bowen, Lionel F (Mayor 1951)
  • Bruce, J.
  • Dan, George Nicholas Elias
  • Dwyer, M.J. (Deputy Mayor 1952; Mayor 1953)
  • Hampson, William Kingston (Bill)
  • Hardiman, M.
  • Jensen, Harry F.
  • Kennedy, A.P.
  • Shanahan, R.C.
  • Walsh, Lou A. (Deputy Mayor 1951; Mayor 1952)
  • Wunsch, A.P. (Deputy Mayor 1953)
  • Elections held 5 December 1953.

1954-1956

  • Adams, C.C.
  • Bowen, Lionel F (Mayor 1955)
  • Dan, George Nicholas Elias
  • Delaney, J.E. (Deputy Mayor 1956)
  • Dick, John V.
  • Dwyer, M.J.
  • Ellis, Donald F. (Deputy Mayor 1955)
  • Fitzpatrick, F.
  • Hampson, William Kingston (Bill)
  • Hardiman, M.
  • Jensen, Harry F. (Mayor 1954)
  • Lucas, William Harold
  • Nix, A.L.
  • Popplewell, Ranville Ashmore (Deputy Mayor 1954; Mayor 1956)
  • Zions, J.
  • Elections held 1 December 1956.

1957-1959

  • Adams, C.C. (resigned February 1958)
  • Bowen, Lionel F
  • Byrne, A.C.
  • Cantrill, A.W. (Deputy Mayor 1959)
  • Dan, George Nicholas Elias
  • Dick, John V.
  • Eldridge, J.T.
  • Ellis, D.F.
  • Fowler, Harold James
  • Haigh, William Henry
  • Hampson, William Kingston (Bill) (Deputy Mayor 1957)
  • Johnston, N.C. (Norm) (elected February 1958)
  • Lucas, William Henry (Mayor 1957-1958)
  • Molloy, A. Charles (Deputy Mayor 1958; Mayor 1959)
  • Zions, J.
  • Elections held 5 December 1959.

1960-1962

  • Bennett, Arthur Richard
  • Bowen, Lionel F
  • Byrne, A.C.
  • Cantrill, A.W.
  • Cunningham, John (Deputy Mayor 1961)
  • Dan, George Nicholas Elias (Deputy Mayor 1960)
  • Dick, J.V.
  • Fowler, Harold James
  • Haigh, William Henry
  • Lucas, William Henry
  • Molloy, A. Charles (Mayor 1960-1962 (popularly elected))
  • Peters, Samuel
  • Popplewell, Ranville Ashmore
  • Walker, James George
  • Walsh, Lou A.
  • White, Lloyd William B. (Deputy Mayor 1962)
  • Elections held 1 December 1962.

1963-1965

  • Amour, Francis Michael (Frank)
  • Bridge, Les Frederick
  • Dan, George Nicholas Elias (Deputy Mayor 1963)
  • Ford, John Francis
  • Fowler, Harold James (Deputy Mayor 1965)
  • Haigh, William Henry (Mayor 1963-1965 (popularly elected))
  • Hampson, William Kingston (Bill)
  • Hargreaves, Raymond Patrick
  • Hughes, Evan Henry
  • Lucas, William Henry
  • McIver, William Joseph
  • Molloy, A. Charles
  • Peters, Samuel (Deputy Mayor 1964)
  • Popplewell, Ranville Ashmore
  • Walker, James George
  • Elections held 4 December 1965.

1966-1968

  • Amour, Francis Michael (Frank)
  • Back, F.W. (Deputy Mayor 1967)
  • Bennett, L.W.
  • Bridge, Les Frederick (Deputy Mayor 1966)
  • Cantrill, A.W.
  • Ford, John Francis (Deputy Mayor 1968)
  • Fowler, Harold James
  • Haigh, William Henry (Mayor 1966-1968)
  • Hampson, William Kingston (Bill)
  • Hughes, Evan Henry
  • Lucas, William Henry
  • Molloy, A. Charles
  • Popplewell, Ranville Ashmore
  • Ryan, S.W.
  • White, Lloyd William B.
  • Elections held 7 December 1968.

1969-1971

  • Arrowsmith, R. (resigned 3 August 1971 from ill-health)
  • Bardon, James Ambrose
  • Cantrill, A.W.
  • Carmont, P.J.
  • Cunningham, John
  • Doyle, Peter J (Deputy Mayor 1971)
  • Dwyer, Eric J.
  • Hampson, William Kingston (Bill) (Deputy Mayor 1970)
  • Lucas, William Henry (Deputy Mayor 1969)
  • Molloy, A. Charles
  • Popplewell, Ranville Ashmore (Mayor 1970-1971)
  • Price, H.G.
  • Richmond, H.
  • Saphin, Peter M. (Mayor 1969)
  • Wallace, William M.
  • Elections held 18 September 1971.

1971-1973

  • Amour, Francis Michael (Frank) (Deputy Mayor 1971-1972; Mayor 1972-June 1973 when Administrator was appointed)
  • Bell, P.R.
  • Bridge, Les Frederick
  • Carmont, P.W.
  • Colbron, M.L.
  • Dwyer, R.S.
  • Ford, John Francis (Deputy Mayor 1972-June 1973)
  • James, N.
  • Molloy, A. Charles
  • Moir, D.G.
  • Rigby, B.W.
  • Theodore, C.
  • Vanny, J.F.
  • Waller, F.C. (Mayor 1971-1972)
  • Ward, N.R.

Council was dismissed after an inquiry into the council's handling of DAs.

1973-1974

Cornish, R.H. Administrator 28 June 1973 to 2 May 1974.

1974-1977

Luscombe, J.H. Administrator 2 May 1974 to 24 September 1977.

Elections held 17 September 1977.

1977 to 1995

1977-1980

  • Beecroft, N.J.
  • Cooper, Gwen M. (Deputy Mayor 1979-1980)
  • Dillon, John W.
  • Finn, Ken P. (Mayor 1979-1980)
  • Ford, Joseph Francis
  • Matthews, Charles T.
  • Mordey, William (Bill) (Deputy Mayor 1977-1979)
  • Munro, G.R.
  • Newman, William (Mayor 1977-1979)
  • Price, H.G.
  • Read, Peter J.
  • Renford, Desmond R.
  • Sarroff, J.
  • Scullion, John
  • Vanny, J.F.

Elections held 20 September 1980.

1980-1983

  • Berg, Maurita
  • Blake, William (Bill)
  • Bridge, Les Frederick
  • Buchanan, John
  • Dillon, John W.
  • Finn, Ken P.
  • Ford, John Francis (Mayor 1980-1983)
  • Fraser, Scott
  • Hession, Damian (replaced Vanny September 1982)
  • Kibble, Marie
  • Matthews, Charles T.
  • Munro, Garth
  • Newman, William H.
  • Read, Peter J. (Deputy Mayor 1982-1983)
  • Scullion, John (Deputy Mayor 1981-1982)
  • Vanny, John (Jack) (Deputy Mayor 1980-1981) (died September 1982)

Elections held 24 September 1983.

1983-1987

  • Abadee, Phillip
  • Bardos, Peter
  • Blake, William (Bill) (Deputy Mayor 1986-1987)
  • Bridge, Les Frederick (Mayor 1984-1985)
  • Buchanan, John (Mayor 1983-1984)
  • Dillon, Jack
  • Finn, Ken
  • Ford, John Francis
  • Fraser, Scott (Deputy Mayor 1985-1986)
  • Kibble, Marie (Deputy Mayor 1983-1984)
  • Martin, Margaret
  • Matthews, Charles
  • Newman, William H. (Bill) (Deputy Mayor 1984-1985; Mayor 1985-1986)
  • Read, Peter
  • Scullion, John (Mayor 1986-1987)

Elections Held 26 September 1987.

1987-1991

  • Abadee, Phillip
  • Bastic, Chris
  • Bayutti, Paul (Mayor 1989-1990)
  • Blake, William (Bill) (Mayor 1988-1989; Deputy Mayor 1990-1991)
  • Bridge, Les Frederick (Deputy Mayor 1989-1990)
  • Buchanan, John
  • Calopedos, John
  • Dillon, Jack
  • Finn, Ken
  • Lawrence, Jack
  • Martin, Margaret
  • Matthews, Charles (Deputy Mayor 1987-1988; Mayor 1990-1991)
  • O'Shea, Yvonne
  • Read, Peter (Deputy Mayor 1988-1989)
  • Scullion, John (Mayor 1987-1988)

Elections held 21 September 1991.

1991-1995

  • Abadee, Phillip
  • Backes, Frieda
  • Bastic, Chris (Mayor 1993-1995)
  • Buchanan, John (Mayor 1991-1992)
  • Calopedos, John (died November 1993)
  • Dillon, Jack (Deputy Mayor 1991-1992)
  • Finn, Ken
  • Kibble, Marie
  • Lawrence, Jack
  • Martin, Margaret (Mayor 1992-1993)
  • Matthews, Charles
  • Procopiadis, John (replaced Calopedos)
  • Rimmer, Sheila
  • Schick, Peter (Deputy Mayor 1992-1993)
  • Sherbon, Anthony (Deputy Mayor 1993-1994)
  • Walsh, Richard

1995 to 2017

1995-2001

  • Backes, Freda
  • Barber, Shane (Deputy Mayor 1997-1998, 1999-2000)
  • Bastic, Chris (Mayor 1995-1996)
  • Buchanan, John
  • Daley, Michael
  • Dummett, Kel
  • Finn, Ken (Deputy Mayor 1996-1997, Mayor 1997-1998)
  • Gialouris, Jim (Resigned March 1996)
  • Martin, Margaret (Mayor 1996-1997)
  • Matson, Murray
  • Matthews, Charles
  • Procopiadis, John (Deputy Mayor 1995-1996, 1998-1999)
  • Seng, Ted (Deputy Mayor 1996-1997)
  • Sullivan, Dominic (Mayor 1998-1999, 1999-2000)
  • Whitehead, Margery
  • Xenos, John (Replaced Jim Gialouris March 1996)

Elections held 1 July 2001.

  • 2001-2004
  • Andrews, Anthony
  • Backes, Freda
  • Bastic, Chris
  • Daley, Michael (Deputy Mayor 2000-2004)
  • Greenwood, Judy
  • Matson, Murray
  • Matthews, Charles
  • Notley-Smith, Bruce
  • Procopiadis, John
  • Schick, Peter
  • Seng, Ted
  • Sullivan, Dominic (Mayor 2000-2004)
  • Tracey, Paul
  • White, Alan
  • Whitehead, Margery

Elections held 27 March 2004.

2004-2008

  • Andrews, Anthony
  • Bastic, Chris
  • Belleli, Robert
  • Daley, Michael
  • Hughes, Bradley
  • Kenny, John
  • Matson, Murray (Mayor 2004-2005, Deputy Mayor 2007-2008)
  • Nash, Scott
  • Notley-Smith, Bruce (Deputy Mayor 2004-2005), (Mayor 2007-2008)
  • Procopiadis, John
  • Seng,Ted (Mayor 2005-2006)
  • Sullivan, Dominic
  • Tracey, Paul (Mayor 2006-2007)
  • White, Alan
  • Woodsmith, Margaret

Elections held 13 September 2008

2008-2012

  • Andrews, Anthony
  • Belleli, Robert (Deputy Mayor 2009-2010)
  • Bowen, Tony
  • Hughes, Bradley (Deputy Mayor 2011-2012)
  • Matson, Murray (Mayor 2010-2011)
  • Matthews, Charles
  • Nash, Scott (Mayor 2011-2012)
  • Notley-Smith, Bruce (Mayor 2008-2009)
  • Procopiadis, John (Mayor 2009-2010)
  • Seng, Ted
  • Smith, Kiel (Deputy Mayor 2010-2011)
  • Stevenson, Geoff
  • Tracey, Paul
  • White, Alan
  • Woodsmith, Margaret (Deputy Mayor 2008-2009)

Elections held 8 September 2012

  • Andrews, Anthony (Deputy Mayor 2013-2015)
  • Belleli, Robert
  • Bowen, Tony (Mayor 2012-2013)
  • D'Souza, Noel (Deputy Mayor 2012-2013)
  • Garcia, Pat
  • Matson, Murray
  • Moore, Greg
  • Nash, Scott (Mayor 2013-2014)
  • Neilson, Kathy
  • Roberts, Brendan
  • Seng, Ted (Mayor 2014-15)
  • Shurey, Lindsay
  • Smith, Kiel
  • Stavrinos, Harry
  • Stevenson, Geoff

2012-2017 (The 2016 Elections were deferred due to the State Government proposed amalgamations)

  • Andrews, Anthony (Deputy Mayor 2013-15)
  • Belleli, Robert
  • Bowen, Tony (Mayor 2012-13)
  • D'Souza, Noel (Deputy Mayor 2012-13)(Mayor 2015-17)
  • Garcia, Pat
  • Matson, Murray
  • Moore, Greg (Deputy Mayor 2015-2016)
  • Nash, Scott (Mayor 2013-2014)
  • Neilson, Kathy
  • Roberts, Brendan (Deputy Mayor 2016-17)
  • Seng, Ted (Mayor 2014-15)
  • Shurey, Lindsay
  • Smith, Kiel
  • Stavrinos, Harry
  • Stevenson, Geoff
Back to top